سئو کلاه سیاه و تکنیک هایی که سبب جریمه سایت می شوند

سئو کلاه سیاه

اغلب عبارت کلاه سیاه در سئو به اقداماتی گفته می شود که در جهت فریب و دور زدن الگوریتم های موتور جستجو برروی یک سایت اعمال می شود. تکنیک های کلاه سیاه به ظاهر در یک بازه زمانی کوتاه سبب بهبود وضعیت یک سایت و رتبه آن می شود، اما چیزی که در واقع به دست می آید از دست رفتن جایگاه و افت شدید رتبه و در نتیجه جریمه های سنگین و حذف از نتایج جستجو خواهد بود.

برخی از وب مستران دانسته و یا ندانسته گاهاً تکنیک های کلاه سیاه را برروی وب یک سایت اعمال می کنند و تأثیرات مثبت کوتاه مدتی را مشاهده می کنند و ترغیب می شوند که این روند را ادامه دهند.

در این مقاله بررسی می کنیم که تکنیک های کلاه سیاه چیست و اجرای آن چه مضراتی برای یک سایت دارد و چه کنیم که از انجام آن و خساراتی که به وب سایت می زند بتوان در امان بود.

سئو کلاه سیاه چیست؟

همانطور که ممکن است بدانید فرآیند سئو یک روند بلند مدت است و ماه ها طول می کشد تا به صورت اورگانیک بتوان در نتایج جستجو ظاهر شد و جایگاه خوبی را کسب کرد. برخی از سئوکاران و شرکت ها می خواهند که در مدت زمان بسیار کوتاه تر به این جایگاه برسند بنابراین به تکنیک های Black Hat SEO روی می آورند.

موتورهای جستجو به ویژه گوگل راهنما و الگوریتم های خاصی را معرفی کرده اند که با دنبال کردن آن ها بتوان برای بهبود رتبه سایت تلاش کرد که سئو کلاه سفید نام دارد. در مقابل در سئو کلاه سیاه تلاش می شود با تقلب، این دستورالعمل ها دور زده شود. سئو کاران کلاه سیاه با اعمال روش هایی در تولید محتوا و لینک سازی به گونه ای اغراق شده که در بخش بعدی معرفی می شود از ضعف الگوریتم ها استفاده می کنند. اما غافل از اینکه تلاشی بیهوده می کند و سبب خسارات جبران ناپذیری که در زیر آورده ایم می شوند.

خساراتی که سئو کلاه سیاه به وب سایت می زند

گوگل در چند سال اخیر با آپدیت و معرفی الگوریتم های جدید سعی کرده تا جلوی تمامی روش های کلاه سیاه را بگیرد، بنابراین در بهترین حالت در صورتی که از آن ها استفاده کرده باشید جریمه خواهید شد که رتبه و ترافیک وب سایت شما را کاهش می دهد و در بدترین حالت پنالتی و حذف از نتایج جستجو را تجربه خواهید کرد.

تجربه کاربری در وب سایت هایی که اینگونه سئو شده اند به شدت پایین است و محتوا با سرچ همخوانی ندارد و میزان اسپم بالاست. در نتیجه کاربر پس از کلیک برروی یک لینک وارد وب سایتی می شود که هیچ ربطی به کلمه کلیدی ندارد و به سرعت صفحه را ترک می کند.

تکنیک های کلاه سیاه که باید از آن بپرهیزید

تکنیک هایی که در زیر آورده شده اند در دسته اعمال کلاه سیاه قرار دارند. اگر به عنوان یک سئوکار عمداً و سهواً در وب سایت خود اجرا کرده اید ویا اینکه وب سایت خود را به یک  شرکت  واگذار کرده اید آشنایی با آن ها به شما کمک می کند که بدانید همین حالا این روند را متوقف کنید.

  • گول نزنید (نه کاربر و نه گوگل را)

شاید برایتان پیش آمده است که در گوگل یک کلمه را سرچ و روی یک لینک کلیک کرده اید در حالی که وارد یک صفحه شده اید که هیچ ربطی به عنوان آن ندارد.

مثلاً روی عنوان “5 روش کلاه سیاه که باعث جریمه سایت می شود” کلیک کرده اید و وارد یک سایت شرط بندی شده اید.

اغلب اینگونه وب سایت ها و یا برخی که رقابت در آن ها زیاد است بر روی کلمات کلیدی مانور می دهند که پرسرچ است و یا در یک بازه زمانی خاص ترند و پر بازدید می شود. بنابراین دقت کنید عنوان مقالات و صفحات لندینگ و کلماتی را که بر رروی آن سئو کرده اید دقیقاً با مضمون آن صفحه همخوانی داشته باشد.

  • ریدایرکت های اشتباه

ریدایرکت کرده صفحات و تغییر URL به یک آدرس جدید یک روش معمول برای هدایت کاربران به آدرس جدید و سازماندهی بهتر صفحات یک وب سایت است. اما در تکنیک های کلاه سیاه از تغییر آدرس ها برای فریب کاربران و کراولرهای گوگل و برای افزایش ترافیک یک وب سایت استفاده می شود.

  • محتوای بی ارزش اما سریع

در حالی که انتشار محتوای باکیفیت در بازه های زمانی مشخص یکی از مهمترین استراتژی های سئو موفق است و از آن برای اثبات تخصص یک وب سایت در کسب و کارش در نظر گرفته می شود در کلاه سیاه متن محتوا اصلاً هدف نیست و مهم نیست که برای کاربر مفید است یا خیر! تنها تلاش می شود که به صورت مکرر یک محتوای بی ارزش و اغلب تکراری، دزدیده شده و بازنویسی شده توسط ربات ها سایت را آپدیت نگه دارد.

محتوای باکیفیت که نیاز کاربر را در صدر اولویت قرار می دهد همیشه برای گوگل و موتورهای جستجو اهمیت

خاصی دارد.

  • متن پر از کلمات کلیدی

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در طول یک متن نمونه بارز بهینه سازی بیش از حد Over Optimization است که گاهاً با هدف کلاه سیاه اجرا می شود. برخی گمان می کنند اگر یک کلمه کلیدی خاص را ده ها بار بدون هیچگونه ارتباط معنایی و مفهومی در یک متن بگنجانند این موضوع را به ربات های گوگل می فهماند که محتوا دقیقاً آن چیزی است که کاربر در پی آن است.

همانگونه که بهینه سازی در جهت سئو کلاه سفید است در عوض اگر بیش از حد باشد، رنگ سفید آن را به سیاه تبدیل می کند. بجای آن که بارها یک کلمه تکراری را مداوم تکرار کنید از کلمات مترادف و هم معنی کمک بگیرید.

  • سئو منفی

اقدامات سئو منفی یا Negative SEO یکی از کارهای غیر اخلاقی است که در حوزه سئو انجام می شود. در این حالت به جای اقدام به سئو و تلاش برای یک وب سایت، سعی می شود که با ایجاد تعداد زیادی لینک های مخرب و اسپم برای سایت رقبا رتبه آن ها را تنزل داد. اغلب موتورهای جستجو اینگونه اقدامات را نادیده می گیرند و در صورتی که مشخص شود چنین تکنیک هایی از سوی شما انجام شده است ممکن است خودتان جریمه شوید.

  • خرید لینک و Link Farm

در حالی که کسب بک لینک به صورت ارگانیک از فرآیند های مهم درسئو است، لینک های ورودی از دامنه هایی با اعتبار بالا و قدمت دامنه بیشتر، اعتبار دامنه شما را افزایش می دهد. سئوی کلاه سیاه بر خرید بک لینک و ایجاد آن در مزرعه های لینک (وبلاگ های ایجاد شده برای لینک دهی به یک  وب سایت) تأکید دارد. البته با هوشمند شدن الگوریتم های گوگل موضوع تعداد لینک که به page rank کمک می کرد نادیده گرفته شده و در مقابل اعتبار و قدمت دامنه لینک دهنده و ارتباط محتوایی فاکتورهای مؤثر معرفی شدند.

سئوکاران کلاه سیاه با پرداخت پول به وب سایت هایی با اعتبار نه چندان بالا و اسپم و بی ربط به کسب و کار صدها لینک در یک بازه زمانی کوتاه مدت ایجاد می کنند.

روش های اصولی لینک سازی خارجی را در مقاله آن ارائه داده ایم که به شما در ایجاد صحیح لینک ها کمک  می کند.

  • نظرات اسپم

یکی از تکنیک های سئو بلک هت ایجاد لینک در بخش نظرات وبلاگ است که استفاده کنندگان از آن در بخش نظرات هر وبلاگی یک لینک به وب سایت خود پیوند می دهند، و یا اینکه سئو منفی برای رقبای خود ایجاد می کنند. البته گوگل اینگونه لینک سازی را ارزشمند نمی داند با این حال باید از انجام آن جلوگیری کرد.

آشنایی با تکنیک های black hat مهم است تا ناخواسته و ندانسته سبب افت رتبه و هدر رفت تلاش های شما برای بهینه سازی وب سایتتان نشود. تلاش شما باید برروی اقدامات مفید باشد تا نتایج پایداری را برای وب سایتتان ایجاد کند.

دپارتمان سئو شرکت فامین ادز آماده ارائه خدمات سئو سایت به متقاضیان گرامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات و هزینه سئو با کارشناسان و وب مستران این مجموعه در ارتباط باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *