امتیاز کیفی گوگل (Quality score) در تبلیغات گوگل

امتیاز کیفی تبلیغات گوگل

امتیاز کیفی گوگل ادوردز یا quality score چیست؟

جایگاه سایت ها در نتایج جستجو با استفاده از تبلیغات گوگل بر اساس دو فاکتور تعیین می شود. هزینه کلمه کلیدی و امتیاز کیفی گوگل. هزینه هر کلمه کلیدی می تواند توسط شما و یا مدیر کمپین تبلیغات گوگل شما کنترل و کم و زیاد شود. اما فاکتور بسیار مهم و تاثیر گذار دیگری که می تواند باعث کاهش هزینه تبلیغات گوگل هم شود امتیاز کیفی گوگل ادوردز یا همان (quality score)  می باشد.

امتیاز کیفی گوگل ادوردز همانطور که از نامش پیداست امتیازی است که گوگل به طور کلی به کیفیت تبلیغات شما می دهد و برای هر کلمه کلیدی به صورت جدا تعیین می شود. این امتیاز به صورت یک عدد از 10 می باشد و مسلما امتیاز کیفی 10 از 10 بالاترین امتیاز کیفی می باشد.

در واقع معیار گوگل برای اختصاص دادن رتبه های برتر به سایت شما از طریق تبلیغات گوگل، فقط هزینه نیست و کیفیت تبلیغ و وب سایت شما هم به همان اندازه برای قرارگیری در جایگاه های برتر گوگل لازم است. پس این تصور که اگر سایت بسیار ضعیف، کند و غیر استانداردی هم داشته باشید، می توانید با تبلیغات گوگل در رتبه های برتر گوگل قرار بگیرید درست نیست، مگر با صرف هزینه ی بسیار زیاد و غیر منطقی. که باز هم پیشنهاد نمی شود، چرا که می توانید با یکبار هزینه معقول برای طراحی سایت استاندارد ده ها برابر در هزینه تبلیغات گوگل سایت خود صرفه جویی کنید.

برای مشاهده امتیاز کیفی کافیست در قسمت Keywords بر روی قسمت Columns و سپس Modify columns کلیک کنید.

سفارشی سازی ستون های داشبورد تبلیغات گوگل

پس از آن در تب Quality score تیک مربوط به Quality score را زده و سپس بر روی قست Apply کلیک کنیم.

اضافه کردن ستون امتیاز کیفی گوگل ادز به قسمت داشبورد با این کار ستون مربوط به امتیاز کیفی در قسمت Keywords به داشبود شما اضافه می شود و می توانید مقادیر امتیاز کیفی برای هر کلمه کلیدی را مشاهده کنید.

افزایش امتیاز کیفی گوگل ادوردز باعث کاهش هزینه تبلیغ در گوگل می شود.

کوالیتی اسکور در تبلیغات گوگل

افزایش quality score با کاهش تعرفه تبلیغات گوگل رابطه مستقیم دارد. امتیاز کیفی، دقیقا به اندازه هزینه کلمات کلیدی، در نمایش وب سایت و آگهی تبلیغات شما موثر است و نباید از اهمیت آن غافل شد. هرچقدر امتیاز کیفی کلمه کلیدی شما بالاتر باشد شما می توانید با پرداخت هزینه کمتری در رتبه های برتر گوگل قرار بگیرید.

برای مثال تصور کنید شما وب سایت شما با کلمه کلیدی “خرید لپتاپ”  باهزینه هر کلیک 5 هزار تومان و امتیاز کیفی 7 از 10 در گوگل نمایش دارد. در این صورت اگر شما با بهینه سازی تبلیغات و افزایش کیفیت سایت، امتیاز کیفی تبلیغات گوگل خود را افزایش دهید و مثلا به عدد 9 از 10 برسانید.آگهی تبلیغاتی شما، می تواند با هزینه کلیک کمتری (هر کلیک کمتر از 5 هزار تومن) از طریق تبلیغات گوگل نمایش داشته باشد.

برخی از مشتریان و گاها برخی از کارشناسان تبلیغات گوگل نیز از اهمیت و تاثیرگذاری بالای امتیاز کیفی گوگل بر روند تبلیغات گوگل و مهم تر از آن کاهش هزینه تبلیغات، غافل می شوند. این دسته از افراد تنها راه رقابت با سایر وب سایت ها و همینطور نمایش بیشتر و بهتر سایت خود در گوگل را افزایش هزینه کلمات کلیدی می دانند. این کار فقط و فقط باعث افزایش چشمگیر هزینه تبلیغات گوگل برای شما می شود. در صورتیکه می توان با بهینه سازی تبلیغات گوگل و بهبود صفحات فرود وب سایت مورد نظر، امتیاز کیفی را افزایش داد که در نتیجه آن، هزینه تبلیغات بصورت چشم گیری کاهش پیدا می کند.

چه عواملی بر روی quality score تاثیر گذار است؟

بصورت مستقیم 3 عامل در افزایش و یا کاهش امتیاز کیفی گوگل یا quality score تاثیر می گذارد.

1. Landing page experience یا تجربه کاربر از صفحه فرود تبلیغات:

تاثیر صفحه فرود تبلیغات بر امتیاز کیفی گوگل ادز

در تبلیغات گوگل برای هر سری از کلمات کلیدی (ادگروپ)، یک متن تبلیغاتی نوشته می شود. (همان متنی که کاربر بعد از سرچ کلمه کلیدی مورد نظر در صفحه نتایج جستجو گوگل مشاهده می کند). هر کدام از این متن های تبلیغاتی می توانند بر روی یک صفحه خاص از وب سایت شما لینک شود. به این صفحات سایت، صفحه فرود تبلیغات یا landing page  گفته می شود. در واقع landing page یا صفحه فرود، اولین صفحه از وب سایت شماست که کاربر پس از کلیک بر روی آگهی تبلیغاتی، وارد آن می شود. پس بهتر است صفحه ای که به عنوان landing page انتخاب می کنید نیاز کاربر را به درستی پاسخ دهد.

هرچقدر صفحه فرود تبلیغات کاربر پسند تر باشد، سرعت لود بالایی داشته باشد و نیاز کاربر را بهتر پاسخ دهد تاثیر بهتری بر روی quality score خواهد داشت و برعکس. اگر صفحه فرود گرافیک و یا سرعت ضعیفی داشته باشد و نیاز کاربر را به درستی پاسخ ندهد و همچنین اگر صفحه فرود محتوا و مطالب غیر مرتبط با کلمه کلیدی که کاربر سرچ کرده را داشته باشد می تواند تاثیر منفی بر روی امتیاز کیفی گوگل بگذارد.

برای افزایش quality score در تبلیغات گوگل بهتر است هر دسته از کلمات کلیدی صفحات فرود مجزا داشته باشند. برای مثال اگر شما فروشگاه اینترنتی کیف و کفش دارید بهتر است، متن تبلیغاتی کلمات کلیدی مربوط به کیف، به لندینگ پیج کیف، و متن تبلیغاتی کلمات مرتبط با کفش، به لندینگ پیج کفش لینک شود.

یکی از اشتباهات رایج در بین افرادی که کمپین های تبلیغات گوگل را راه اندازی می کنند انتخاب صفحات فرود نامرتبط با کلمات کلیدی است که همین اتفاق باعث کاهش quality score و در نتیجه افزایش هزینه تبلیغات گوگل می شود. یا گاها دیده می شود که آگهی تبلیغات تمامی ادگروپ های مختلف به صفحه اصلی سایت لینک می شوند که این هم می تواند در برخی موارد باعث کاهش امتیاز کیفی دریافتی از گوگل شود.

راهکار فامین برای داشتن یک صفحه فرود استاندارد از نظر گوگل و افزایش quality score:

اگر سایت صفحه فرود اختصاصی و مرتبط با کلمه کلیدی ما را نداشت چه کار کنیم؟
نگران این موضوع نباشید، بسیاری از مشتریان ما این مشکل را دارند که یک یا چند سری از کلمات کلیدی آن ها لندینگ پیج اختصاصی ندارد. گروه پشتیبانی تبلیغات گوگل فامین این کار را برای شما انجام می دهد و در صورت لزوم تمام صفحات فرود لازمه ی تبلیغات گوگل را، با رعایت تمامی اصول و قواعد تبلیغات گوگل، به وب سایت شما اضافه کرده تا با افزایش quality score بتوانیم با یک هزینه معقول تبلیغات در گوگل را انجام دهیم.

در مقاله “تاثیر کیفیت سایت بر تبلیغات گوگل” از مواردی صحبت کردیم که رعایت این موارد در صفحه لندینگ پیج می تواند در نتیجه گیری شما از تبلیغات تاثیر قابل توجهی داشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از شروع تبلیغات نقاط ضعف صفحات سایت خود را برطرف کنید و با خیال راحت در گوگل تبلیغ کنید.

2. Ad relevance یا میزان ارتباط کلمات کلیدی:

تاثیر میزان ارتباط کلمات کلیدی بر امتیاز کیفی تبلیغات گوگل

بر خلاف تجربه کاربر از صفحه فرود سایت که تا حد زیادی به ساختار سایت مرتبط بود، Ad relevance موردی است که باید توسط مدیر کمیپن تبلیغات گوگل رعایت شود. در واقع مهارت کارشناس تبلیغات گوگل و یا مدیر کمیپن مربوطه در این مورد بسیار تاثیر گذار است. متاسفانه بسیاری از افراد با نادیده گرفتن این مورد باعث کاهش امتیاز کیفی گوگل در تبلیغات می شوند که در نهایت افزایش هزینه را برای شما به دنبال خواهد داشت.

تا حد امکان ادگروپ های مورد نظر را جدا کنید:

گفتیم که در تبلیغات گوگل هر سری از کلمات کلیدی مشابه در دسته بندی های مختلف قرار می گیرند که به هر کدام از این دسته بندی ها ادگروپ گفته می شود. کلمات کلیدی وارد شده در هر ادگروپ باید کاملا با یکدیگر مرتبط باشند. تا حد امکان کلمات کلیدی مختلف را در ادگروپ های متفاوت قرار دهید و برای آن ها متن تبلیغاتی مخصوص آن ادگروپ را بنویسید.

وقتی کاربری کلمه کلیدی “خرید آنلاین جوراب” را سرچ می کند بهتر است متن آگهی تبلیغاتی اختصاصا در مورد جوراب باشد تا اینکه یک متن کلی در مورد خرید لباس به کاربر نمایش داده شود. بنابراین اگر فروش آنلاین جوراب، شلوار و کلاه دارید باید برای هر کدام از این کلمات کلیدی ادگروپ جداگانه ای تشکیل دهید و برای هر ادگروپ نیز متن اختصاصی مناسب را بنویسید.

عدم رعایت Ad relevance در تبلیغات گوگل و کاهش امتیاز کیفی گوگل:

یکی از مواردی که متاسفانه توسط برخی از شرکت های تبلیغات گوگل نادیده گرفته می شود بحث مربوط Ad relevance است. عموما افراد مختلف برای اینکه ساخت کمپین تبلیغات گوگل مورد نظر زمان کمتری از آنها بگیرد، تمام کلمات کلیدی مورد انتظار کارفرما را در یک ادگروپ قرار داده و با نوشتن یک یا دو متن تبلیغاتی، کمپین مورد نظر را اجرا می کنند. در صورتیکه این کار باعث می شود هم از تبلیغ مورد نظر بازخورد مناسب نگیرید و هم نسبت به رقبای خود هزینه ای چند برابر را صرف تبلیغات گوگل کنید.

با انجام این کار، به دلیل اینکه فقط یک یا دو متن تبلیغاتی برای تعداد بالایی از کلمات کلیدی نوشته می شود، ممکن است محتوای آگهی تبلیغاتی شما با برخی از عبارات سرچ شده توسط کاربران مطابقت زیادی نداشته باشد و در نتیجه حتی در صورت نمایش تبلیغات شما، کاربر مجاب به کلیک کردن نمی شود و در نهایت بازخورد تبلیغات شما بسیار پایین می آید.

انتخاب هوشمندانه کلمات کلیدی:

  کلمات کلیدی در هر ادگروپ می بایست با متن تبلیغاتی و همینطور محتوای صفحه فرود مرتبط باشند. بهتر است در هر ادگروپ از کلمات هم خانواده و چند سیلابی استفاده کنید. چرا که معمولا کلمات تک سیلابی می توانند بسیار کلی باشند و کلیک های بدون هدفی را برای شما به همراه بیاورند. برای مثال در مورد “فروش جوراب” کلمات “فروش آنلاین جوراب”، “قیمت جوراب”، “خرید جوراب” و … می توانند انتخاب های خوبی باشند چرا که تمام این کلمات می توانند منجر به فروش محصول شما شوند. اما کلمه کلی “جوراب” در این کمپین چون بسیار عام و پر استفاده می باشد نمی تواند انتخاب مناسبی باشد.

نکته: برای یافتن کلمات کلیدی مناسب در گوگل ادز می توانید از ابزار موجود در اکانت گوگل ادز یعنی کیورد پلنر گوگل استفاده کنید.

استفاده از کلمه کلیدی در متن تبلیغات:

یکی از مواردی که می تواند در عملکرد تبلیغات شما تاثیر مثبت بگذارد استفاده از کلمه کلیدی اصلی در متن تبلیغات گوگل به خصوص در قسمت Headline است. وقتی کاربری دقیقا عین عبارتی که جستجو کرده است را در متن تبلیغاتی شما مشاهده کند، باعث می شود که کاربر مطمئن شود که آگهی تبلیغاتی شما می تواند به خوبی پاسخگوی نیاز وی باشد. همچنین بهتر است کلمات کلیدی در صفحات فرود نیز به کار رفته باشد. (ارتباط صفحه فرود و کلمات کلیدی)

از طرفی وجود کلمه کلیدی غیرمرتبط در ادگروپ، عدم ارتباط بین کلمات کلیدی یک ادگروپ و متن تبلیغاتی و عدم ارتباط متن تبلیغاتی با صفحه فرود می تواند باعث کاهش امتیاز کیفی شود.

کارشناسان ما تمامی موارد مربوط به انتخاب کلمات کلیدی، ارتباط کلمات در هر ادگروپ، ارتباط کلمات کلیدی و متن تبلیغاتی و همچنین ارتباط کلمات کلیدی و محتوای صفحات فرود را به درستی رعایت کرده و با Ad relevance بالا سبب افزایش امتیاز کیفی گوگل در تبلیغات شما می شوند.

3. Expected CTR و یا نرخ کلیک:

تاثیر نرخ کلیک بر امتیاز کیفی تبلیغات گوگل

 CTR در تبلیغات گوگل نسبت کلیک به نمایش تبلیغات شما، ضرب در صد می باشد، که به صورت درصدی نمایش داده می شود. مثلا اگر آگهی تبلیغاتی شما 100 بار در صفحه اول گوگل نمایش داشته ولی فقط 15 نفر بر روی آگهی شما کلیک کرده باشند CTR یا نرخ کلیک تبلیغ شما 15% می باشد. همانند بحث مربوط به Ad relevance، افزایش نرخ کلیک نیز به مهارت مدیر کمپین و یا کارشناس تبلیغات گوگل مربوطه بستگی دارد.

هرچقدر نرخ کلیک بالاتری داشته باشید امتیاز کیفی بالاتری هم از گوگل دریافت می کنید، و بر عکس، کاهش نرخ کلیک باعث افت امتیاز کیفی تبلیغات شما می شود.

راه های افزایش نرخ کلیک و در نهایت افزایش امتیاز کیفی تبلیغات گوگل:
  • افزایش CTR یا همان نرخ کلیک تا حد زیادی به متن تبلیغاتی شما بستگی دارد، نگارش متن تبلیغاتی جذاب و متفاوت، استفاده از آمار و ارقام در متن تبلیغاتی، استفاده از آفر و یا تخفیفات ویژه در متن، عناوین مناسب و سایر ترفند های مربوط به نگارش متن تبلیغات گوگل می تواند تبلیغات شما را برای مخاطب جذاب تر کند و در نتیجه مخاطب تبلیغ شما را انتخاب کرده و وارد سایت شما شود.
  • استفاده از تبلیغات ریسپانسیو گوگل ادز نیز، به دلیل نمایش بهتر تبلیغ شما به کاربر، می تواند باعث افزایش نرخ کلیک یا همان CTR شود.
  • یکی از راه های افزایش نرخ کلیک استفاده از اکستنشن ها و یا همان افزونه های تبلیغات گوگل است. این افزونه ها که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند می توانند در جذاب کردن و گسترده کردن متن آگهی تبلیغاتی شما نقش مهمی را ایفا کنند.
  • همچنین محدود کردن بودجه روزانه تبلیغات گوگل و یا هزینه بسیار پایین و همچنین هزینه بسیار بالا برای کلمات کلیدی هم می تواند باعث نمایش کمتر تبلیغات شما و در نتیجه کاهش نرخ کلیک در تبلیغات شما شود. به همین دلیل است که کنترل بودجه تبلیغات گوگل و همچنین هزینه هر کلیک در تبلیغات گوگل یکی از مهم ترین و در عین حال پیچیده ترین عوامل موفقیت در تبلیغات گوگل است.

برای مشاهده پارامتر های تاثیر گذار بر امتیاز کیفی و در نتیجه بهبود این موارد می توانید ستون های Ad relevance, landing page experience و Expected CTR را در قسمت keywords اضافه کنید و این سه مورد را به تفکیک برای کلمات کلیدی مختلف بررسی کنید.

برای اینکار بر روی قسمت Columns و سپس Modify columns کلیک کرده و در تب Quality score، سه پارامتر Ad relevance, landing page experience و Expected CTR را اتخاب کرده و این ستون ها را به داشبورد خود اضافه کنید.

بهینه سازی تبلیغات گوگل با افزایش امتیاز کیفی

وضعیت این سه فاکتور به صورت average، Below average و Above average  در داشبورد شما قابل نمایش خواهد بود. با بررسی این سه فاکتور مهم می توانید جزئیات مربوط به امتیاز کیفی کلمات مختلف را به دقت مشاهده کرده و درصورت نیاز به رفع ایرادات احتمالی در تبلیغات و وب سایت خود بپردازید و در نتیجه امتیاز کیفی تبلیغات خود را افزایش دهید. انجام تمام این موارد در نهایت منجر به کاهش هزینه تبلیغات گوگل برای شما می شود.

در مقاله “راهکار های افزایش امتیاز کیفی گوگل” به طور مفصل در خصوص ترفند هایی برای افزایش این فاکتور مهم صحبت کرده ایم که پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

متخصصین مجموعه فامین ادز، با آنالیز کردن محتوای سایت شما و رقبایتان و شناسایی دقیق نوع مخاطبان و مشتریان شما بهترین متن تبلیغاتی، متناسب با کسب و کار و مشتریان شما را نوشته و از تمامی افزونه های موجود در گوگل ادز برای افزایش نرخ کلیک، افزایش امتیاز کیفی و در نهایت بازخورد مثبت تر و البته کاهش هزینه های تبلیغات گوگل استفاده می کنند.

تلاش ما در مجموعه تبلیغات گوگل فامین این است که با افزایش امتیاز کیفی باعث کاهش هزینه تبلیغات گوگل برای شما عزیزان شویم. چرا که موفقیت ما در گرو رضایت شما می باشد.

تبلیغات گوگل حرفه ای را با ما تجربه کنید. برای مشاوره میتوانید از طریق تلگرام، واتس اپ و تماس با شماره 09356555911  با ما در ارتباط باشید.

4 Comments

  • به نظرم انتخاب کلمات کلیدی درست باعث میشه که تمام مواردی که توضیح دادین هم درست انجام بشه . میشه لطفا راهنمایی کنید چطور کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنیم؟

    • با سلام، نظر شما کاملا درسته و انتخاب کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل یک مورد بسیار مهم و تاثیر گذار در روند تبلیغات هست. بنابراین در اتخاب کلمات کلیدی باید نهایت دقت را به خرج بدیم. برای انتخاب کلمات کلیدی در ابتدا خودتون رو جای مشتریان و کاربران قرار بدید، برای خرید محصولات و خدماتتون چه عباراتی رو در گوگل جستجو می کنید؟ باید تمامی مخاطبانتون رو در نظر بگیرید و بدونید که همه مثل هم سرچ نمی کنند و رفتار کاربران می تونه خیلی متفاوت از هم باشه. همچنین میتونید از پیشنهادات خود گوگل و مواردی که در هیستوری گوگل وجود داره و قبلا توسط سایر افراد جستجو شده هم کمک بگیرید. به علاوه ابزار های مختلف و حرفه ای هم وجود داره که می تونید با کمک اونها کلمات کلیدی مناسب برای تبلیغاتتون رو انتخاب کنید. برخی از این ابزارها عبارت اند از: Google Keyword Planner، SEMRUSH، KWFinder، SERPStat و … .

  • یعنی شما میفرماید اگه روی امتیاز کیفی تیلیغات گوگل یا همون quality score مون کار کنیم هزینه مون میاد پایین؟

    • سلام، دقیقا همینطوره، افزایش امتیاز کیفی گوگل یا همون quality score به طور مستقیم رو کاهش هزینه های تبلیغت گوگل تاثیر داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *