طراحی پست و استوری اینستاگرام:

طراحی پست و استوری در اینستاگرام

در حال حاضر روز به روز به تعداد کاربران اینستاگرام افزوده می شود. اپلیکیشنی که در ابتدا برای سرگرمی و به اشتراک گذاری تصاویر افراد مختلف استفاده می شد، در حال حاضر به یک پلتفرم تبلیغاتی قدرتمند تبدیل شده است. افزایش روز به روز کاربران این اپلیکیشن باعث شده تا تعداد کسب و کارهای فعال در این فضا نیز روز به روز بیشتر شود. همین امر رقابت در این فضا را نیز نسبت به قبل دشوار تر و پیچیده تر کرده است. اولین قدم برای دیده شدن در این فضای پر رقابت داشتن پیجی جذاب است که این امر زمانی اتفاق می افتد که نسبت به طراحی پست اینستاگرام و محتوای صفحه خود جدی باشید.

طراحی پست اینستاگرام چیست؟

گفتیم که برای جذب مخاطب در فضای اینستاگرام باید محتوای جذابی نیز برای نمایش به کاربر داشته باشید. اینستاگرام یک پلتفرم تبلیغاتی عکس محور است. بنابراین مهم ترین محتوایی که شما می توانید در این فضا تولید کنید عکس و تصویر است، که در این اپلیکیشن تحت عنوان پست و استوری از آن نام برده می شود‌.

طراحی پست اینستاگرام شامل هرگونه طراحی و تولید محتوای تصویری در قالب عکس، برای به اشتراک گذاری در پست و استوری می باشد‌‌. البته روش های دیگری نیز برای تولید محتوا در این فضا وجود دارد که در ادامه مقاله به این موارد نیز میپردازیم.

اهمیت طراحی پست و استوری برای اینستاگرام در چیست؟

پیج اینستاگرام شما در واقع ویترین کار شماست. فرقی نمی کند محصولی را برای فروش دارید یا ارائه دهنده خدمات خاصی هستید، فرقی نمی کند اکثریت مخاطبان شما کودکان هستند یا بزرگسالان، برای برنده شدن در رقابت، در فضای اینستاگرام ابزار شما عکس و محتوایی است که در پیج خود بارگزاری می کنید.

متاسفانه یا خوشبختانه حتی اگر محصول شما کیفیت پایینی هم داشته باشد، یک پیج زیبا با تصاویر و پست هایی که به صورت حرفه ای طراحی شده باشند می تواند نقص محصول شما را پوشش دهد و برعکس. اگر محصولات شما با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار باشند ولی پیج، پست و محتوای صفحه شما از نظر بصری ضعیف باشد، نمی توانید فروش و سود خوبی داشته باشید.

بنابراین بهتر است تمام هوش و خلاقیت خود را برای ایجاد یک پیج زیبا و کاربر پسند داشته باشید. و در این راه از کارشناسان و طراحان خبره کمک بگیرید.

مزایای طراحی پست اینستاگرام چیست؟

گفتیم که در حال حاضر تعداد کسب و کارهایی که در فضای اینستاگرام اقدام به فروش محصولات و خدمات خود کرده اند بسیار بیشتر از پیش است و همین دلیل باعث رقابت بالا در کسب و کارهای فعال در این حوزه شده است. اما همیشه راهی برای دیده شدن در این فضای خلاقانه وجود دارد. طراحی پست و استوری های جذاب و خلاقانه که با سلیقه مخاطبین شما نیز در یک راستا باشد مهم ترین نکته ای است که در مدیریت پیج خود باید به آن بپردازید. طراحی پست اینستاگرام اگر به صورت اصولی و به روش استاندارد انجام شود می تواند حال و هوای پیج شما را به طور کلی تغییر دهد. از جمله فواید طراحی پست در اینستاگرام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذب مخاطب از طریق طراحی پست های خلاقانه و یونیک
 • ایمپرشن و یا تعداد دفعات نمایش بیشتر پست ها
 • تعداد بالای share شدن پست ها و در نتیجه engement و یا مشارکت بیشتر
 • اضافه کردن مشخصات تماس مورد نظر کارفرما، شماره تماس، لوگو، لینک وب سایت و… (درصورت درخواست)
 • ایجاد هارمونی و هماهنگی در بین پست و استوری های طراحی شده برای صفحات مختلف
 • قرار گرفتن پست های مورد نظر در قالب اختصاصی طراحی شده (در صورت درخواست کارفرما)
 • ساختار یکپارچه در صفحه مورد نظر با طراحی lay out پیج متناسب با نوع کسب و کار
 • و ..‌.

طراحی قالب برای پست های اینستاگرام چیست؟

طراحی قالب برای پست اینستاگرام

طراحی پست اینستاگرام می تواند به صورت تکی و مجزا، برای موضوعات خاص انجام شود. این طراحی می تواند برای استوری پیج های اینستاگرام هم باشد. اما طراحی پست های اینستاگرامی اگر به صورت مجموعه ای از چند پست باشد می تواند در قالب هایی خاص قرار بگیرد. این قالب ها که به شکل گیری lay out پیج شما نیز کمک می کند، به صورت اختصاصی، بر اساس نوع محصولات و خدمات و همچنین نوع مشتریان و مخاطبان شما طراحی می شوند و پست های شما در این قالب ها قرار می گیرند. قالب های اینستاگرامی معمولا از یک هدر و فوتر با رنگبندی سفارشی تشکیل می شوند.

قالب های اینستاگرامی هم برای پست استفاده می شوند و هم به عنوان استوری، ضمن اینکه شما می توانید از دو قالب جدا برای پست ها و استوری های صفحه خود استفاده کنید.

در این قالب ها معمولا لوگو، آدرس وب سایت و شماره تماس شما، بدون اینکه به زیبایی بصری عکس مورد نظر لطمه ای بزند در گوشه ای از قالب قرار می گیرد. استفاده از این قالب ها باعث می شود بعد از مدتی پیج شما دارای یک تم و هارمونی خاصی شود که همین موضوع پیج شما را در ذهن مخاطب ماندگار می کند.

انواع طراحی برای پست های اینستاگرام:

طراحی پست اینستاگرام شامل موارد مختلفی می شود، که در ادامه به سه نوع طراحی رایج در این مورد اشاره خواهیم کرد. البته همانطور که می دانید خلاقیت در این فضا در اکثر مواقع می تواند به بهبود وضعیت پیج شما کمک کند. در مورد طراحی پست اینستاگرام هم این موضوع صادق است و همیشه می توانید با کمی خلاقیت طراحی های دیگری نیز برای نحوه چینش و طراحی پست در این فضا ایجاد کنید.

طراحی پست تکی برای اینستاگرام:

این نوع پست ها رایج ترین شیوه بارگزاری عکس و تصویر در این فضا می باشد. پست تکی به این منظور است که عکس و تصویر آپلود شده به صورت کاملا مستقل طراحی شده و پیام مورد نظر را انتقال می دهد و حداقل از نظر ظاهری و گرافیکی، وابستگی به سایر پست های صفحه شما ندارد.

طراحی پست های چند اسلایدی یا چند صفحه ای در اینستاگرام:

قابلیت آپلود چند عکس مختلف در یک پست که چند سالی است به اینستاگرام اضافه شده، به دلیل کاربرد بالایی که داشت از همان ابتدا مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت. اگر قصد دارید محتوا و یا موضوع خاصی را در که در یک پست خلاصه نمی شود را بیان کنید، عکس ها و تصاویر چند صفحه ای یا همان چند اسلایدی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. یکی از خدمات گروه گرفیک فامین ادز، طراحی پست های اسلایدی می باشد.

طراحی پستهای پازلی اینستاگرام:

این نوع از طراحی پست ها در اینستاگرام، چند سالی است که به یکی از شیوه های محبوب برای طراحی و دیزاین پیج ها تبدیل شده است. در این از طراحی پست های مختلف در حالتی قرار می گیرند که مجموعه آن ها تشکیل یک عکس بزرگ تر را می دهد. طراحی پست های پازلی نیست یکی دیگر از خدمات تیم گرافیک فامین ادز می باشد.

 

سایر روش های تولید محتوا در اینستاگرام:

گفتیم که طراحی پست اینستاگرامی یکی از روش های تولید محتوا در این فضا می باشد. این موضوع اگر توسط کارشناسان گرافیک به طور صحیح انجام شود می تواند پیج شما را متحول کند. اما برای برای رقابت در این فضا شما به سایر روش های تولید محتوا نیز نیاز دارید. برخی از این روش ها عبارت اند از:

 • طراحی موشن گرافیک: موشن گرافیک یک روش تولید محتوای ویدئویی است که می تواند به محبوبیت پیج شما بسیار کمک کند. موشن گرافیک ها ویدئو های گرافیکی هستند که معمولا برای انتقال یک پیام، طراحی می شوند. به دلیل تاثیر زیاد و ماندگاری در ذهن مخاطب، طراحی موشن گرافیک می تواند در برند سازی نیز بسیار کمک کننده باشد. یک نمونه موفق در زمینه موشن گرافیک در فضای اینستاگرام سوریلند می باشد که حتما با ویدئوهای خلاقانه این گروه آشنا هستید. از موشن گرافیک می توان برای تهیه ویدئو های تبلیغاتی، معرفی محصول، ویدئو های آموزشی و … استفاده کرد‌.
 • استوری موشن: استوری موشن نوعی از موشن گرافیک است که معمولا به صورت ویئو کلیپ های 15 ثانیه ای درست می شود. کاربرد این نوع از ویدئو، هانطور که از اسمش مشخص است برای استوری اینستاگرام می باشد.
 • تدوین ویدئو های رئال: ویدئو های رئال و یا واقعی ویدئو هایی هستند که معولا توسط خود اشخاص و با دوربین گوشی گرفته می شود. اما یک ویدئو خام و بدون تدوین اگر در صفحه اینستاگرام شما بارگزاری شود نه تنها بازخوردی برای پیج شما نخواهد داشت بلکه ممکن است باعث از دست دادن دنبال کنندگان صفحه شما نیز شود. یکی از خدمات مجموعه فامین ادز ادیت و تدوین ویدئو های خام و رئال است. ویرایش، صدا گذاری، قرار دادن اطلاعات تماس و لوگو در ویدئو شامل این تدوین ها می شود.
 • طراحی کاور برای هایلایت های استوری: یکی از مواردی که می تواند در زیبایی پیج شما بسیار تاثیرگذار باشد و نباید از آن غافل شد. طراحی کاور برای هایلایت های قسمت استوری می باشد. این کاور ها باید دقیقا متناسب با زمینه کاری شما و همچنین در هماهنگی با تم کلی و رنگبندی پیج شما باشد.

استاندارد های طراحی پست اینستاگرام چیست:

طراحی پست در اینستاگرام

شرکت های تبلیغاتی زیادی در زمینه طراحی پست و استوری اینستاگرامی فعالیت دارند، همچنین اپلیکیشن های مختلفی نیز در این زمینه وجود دارد. اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که طراحی پست اینستاگرام باید به گونه ای باشد که روند کلی پیج شما را به صورت مثبت تغییر داده و سبب افزایش بازدید و در نهایت افزایش فروش محصولات و خدمات شما باشد. به این منظور طراحی پست و استوری اینستاگرام در جهت بهبود وضعیت پیج شما باید شامل موارد زیر شود:

 • شناسایی دقیق نوع مخاطبان شما و طراحی پست بر اساس سلیقه مخاطب
 • استفاده از متدهای گرافیکی به روز در طراحی پست و استوری
 • ایجاد هماهنگی بین پست ها و یک هارمونی و تم کلی در صفحه مورد نظر
 • ایجاد رنگبندی و طیف رنگی پست های طراحی شده متناسب با نوع صفحه

طراحی کاور برای هایلایت استوری در اینستاگرام:

طراحی کاور برای هایلایت استوری اینستاگرام

یکی دیگر از مواردی که در حال حاضر جز الزامات یک پیج زیبا و حرفه ای در اینستاگرام به شمار می رود، طراحی کاور برای هایلایت های استوری می باشد. . هر هایلایت استوری شما باید کاملا مرتبط با استوری های موجود در همان هایلایت باشد.

همانطور که می دانید اگر برای هایلایت های خود کاوری طراحی نکنید، اینستاگرام به صورت خودکار اولین عکس هایلایت مورد نظر را به صورت کاور هایلایت نمایش می دهد. این موضوع در صورتیکه پیج شما مجموعه ای از هایلایت های مختلف را داشته باشید باعث شلختگی و بی نظمی در نمای کلی پیج شما می شود، ضمن اینکه می تواند از زیبایی ظاهر پیج شما نیز بکاهد. بنابراین بسیار مهم است که برای هایلایت استوری های خود کاوری مناسب طراحی کنید.

اپلیکیشن و برنامه های رایگان مختلفی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها برای هایلایت استوری های خود در اینستاگرام، کاور طراحی کنید. اما مانند سایر برنامه های رایگان، کاور های موجود در این برنامه ها نیز نمی توانند برای یک پیج حرفه ای انتخاب خوبی باشند. ضمن اینکه بهتر است برای هایلایت استوری های خود از کاور هایی استفاده کنید که به طور کامل برای شما سفارشی سازی شده باشند و از نام تجاری برند شما، لوگو شما و … در آن ها استفاده شده باشد. بنابراین بهتر است این کار را نیز مانند طراحی پست اینستاگرام به دست افراد و یا تیمی بسپرید که با آگاهی از اهداف تجاری شما، خدمات، محصولات و نوع مخاطبان شما اقدام به طراحی حرفه ای پیج اینستاگرام می کنند.

 

سفارش طراحی پست و ستوری اینستاگرام:

برای سفارش طراحی پست اینستاگرامی در ابتدا باید موضوع و نوع محتوای صفحه خود را با کارشناسان گرافیک مجموعه ما در میان بگذارید. سپس بر اساس نیاز مخاطبین شما، سلیقه و نظر کارفرما و مشورت با تیم گرافیک فامین ادز، نوع پست و استوری مورد نظر برای صفحه اینستاگرام شما طراحی می شود.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر