ریمارکتینگ در تبلیغات گوگل

ریمارکتینگ

ریمارکتینگ به زبان ساده به معنی بازگرداندن کاربری که یکبار قصد خرید محصولی از سایت ما را داشته است می ‌باشد.

ریمارکتینگ در گوگل ادز در واقع نوع هدفمندتری از تبلیغات می ‌باشد که شما به واسطه آن می‌توانید رفتار کاربران وارد شده به سایت خود را رصد کرده و تبلیغات خود را به کاربرانی که درصد بالاتری از تبدیل شدن به مشتری شما را دارند نمایش دهید تا به این ترتیب بتوانید نرخ تبدیل تبلیغات خود را افزایش دهید.

فرض کنید نرخ تبدیل سایت شما ۵ درصد است، در اینصورت ۹۵ درصد از کاربرانی که وارد سایت شما می‌ شوند بدون اینکه خریدی انجام داده باشند سایت شما را ترک می کنند! حال با استفاده از ریمارکتینگ شما این امکان را دارید تا درصدی از کاربران منصرف شده از خرید را ترغیب به بازگشت و خرید از سایت خود کنید، به این ترتیب که با شناسایی و نمایش چندین باره محصولی که کاربر برای خرید آن وارد سایت شما شده بود وی‌ را ترغیب به بازگشت و خرید از خود کرده و آن را تبدیل به مشتری کنید.

همچنین ریمارکتینگ در گوگل ادز به شما کمک می‌کند که تبلیغات خود را فقط به گروه خاصی از کاربران نمایش دهید، به طور مثال شما می‌خواهید تبلیغ یک محصول خاص به کاربرانی که در یک ماه گذشته از شما خرید کرده اند نمایش داده نشود یا اینکه تبلیغات فقط برای کسانی که سن بین ۳۰ تا ۴۰ سال دارند نمایش داده شود.

ریمارکتینگ برای کاربرانی که قبلاً تبدیل به مشتری شده ولی از آخرین خرید آن ها مدت زمان زیادی می گذرد نیز کاربرد دارد و می ‌توان با ریمارکتینگ این کاربران را به خرید مجدد ترغیب کرد.

اگر شما محصولات یا خدماتی را ارائه می ‌کنید که یک یک محصول و خدمت دیگری مکمل و یا نیاز بعدی آن است ریمارکتینگ بهترین انتخاب برای پیشنهاد دادن محصولات یا خدمات مکمل به کاربرانی است که قبلاً از شما خرید کرده اند.

به طور مثال برای کاربری که از ما بلیط استانبول را خریداری کرده اند، رزرو هتل در استانبول را پیشنهاد دهیم.

شما می توانید کاربرانی را که قبلاً در کمپینی خاص از شما خرید کرده اند و احتمال خرید مجدد آن ها بیشتر است را نیز توسط ریمارکتینگ به خرید مجدد ترغیب کنید، به این صورت که لیستی از افرادی که در کمپین گذشته از شما خرید کرده ‌اند را تهیه کرده و در کمپین ریمارکتینگ تبلیغات شخصی سازی شده و اختصاصی تری را به آن ها نمایش دهید.

مزایای تبلیغات ریمارکتینگ در گوگل

از جمله مزایای تبلیغات ریمارکتینگ در گوگل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان بهینه سازی هزینه تبلیغات

شما می توانید تعرفه گوگل ادز خود را با توجه به کیفیت و تعداد کاربران هدف مدیریت و بهینه ‌سازی کنید تا با کمترین هزینه بیشترین سود را از تبلیغات ریمارکتینگ بدست آورید.

 • هدف گیری دقیق مخاطبان

تنظیمات و امکانات تبلیغات ریمارکتینگ گوگل ادز برای شما این امکان را فراهم می ‌سازد که به طور دقیق سن، جنسیت، شغل، وضعیت تأهل و حتی علاقمندی های کاربران هدف خود را انتخاب کنید تا هدر رفت هزینه تبلیغاتی خود را به پایین ‌ترین میزان ممکن برسانید.

 • تحلیل دقیق اطلاعات

در گوگل ادز شما دیتای کاملی از آمار کمپین خود خواهید داشت که با استفاده از آن می ‌توانید متوجه شوید کمپین شما در چه وضعیتی بوده، نقاط ضعف را بهبود بخشیده و بهترین استراتژی تبلیغاتی را انتخاب کنید.

 • نرخ تبدیل بالا

در تبلیغات ریمارکتینگ گوگل شما نرخ تبدیل بسیار بالاتری نسبت به سایر روش ‌ها خواهید داشت، به این دلیل که می‌ توانید مخاطب هدف خود را به طور دقیق و با جزئیات انتخاب و مورد هدف قرار دهید.

همانطور که مشاهده کردید از ریمارکتینگ در گوگل ادز می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد تا تبلیغات کامل تر و هوشمند تری داشته باشیم.

انواع تبلیغات ریمارکتینگ در گوگل ادز

شما می توانید با توجه به هدف و استراتژی تبلیغاتی خود انواع مختلفی از تبلیغات ریمارکتیگ را در گوگل ادز انتخاب کنید. از جمله:

 • ریمارکتینگ استاندارد

در ریمارکتینگ استاندارد تبلیغات شما به همه کاربرانی که قبلاً یک بار از سایت شما بازدید داشته اند نمایش داده می ‌شود و حالت کلی تری نسبت به روش‌ های دیگر دارد.

 • ریمارکتینگ پویا

این روش به صورت هدفمندتری نسبت به روش استاندارد عمل کرده و تبلیغ شما به کاربرانی که وارد سایت شما شده و از محصول یا خدمات خاصی بازدید کرده اند نمایش داده می‌ شود و این امکان را برای شما فراهم می ‌سازد که کاربر را دعوت به بازگشت و خرید آن محصول یا خدمت خاص کنید.

 • ریمارکتینگ جستوجوی کلمات

هنگامی که کاربری وارد سایت شما شده و بدون اینکه خریدی انجام دهد و یا پاسخی برای نیازش در سایت شما پیدا کند خارج می‌ شود شما می ‌توانید با استفاده از این روش هنگامی که کاربر مجدداً در گوگل نیاز خود را جست و جو می کند با ارائه یک پیشنهاد جذاب مانند “کد تخفیف برای امروز” او را وسوسه کنید تا بازگشته و خریدش را از سایت شما انجام دهد.

 • ویدیو ریمارکتینگ

این روش مختص کسانی است که قبلاً تبلیغات شبکه نمایش گوگل را انجام داده باشند، به این صورت که شما می‌توانید تبلیغات خود را به افرادی که از قبل وارد کانال یوتیوب شما شده و یا ویدیو شما را در یوتیوب دیده‌اند و یا وارد سایت یا اپلیکیشن شما شده اند در شبکه نمایش گوگل نشان دهید.

 • ریمارکتینگ لیست مشتریان

اگر شما لیستی از مشتریان خود تهیه کرده باشید می ‌توانید آن را در گوگل آپلود کرده تا هر وقت کاربری با اطلاعات آپلود شده شما وارد حساب کاربری خود شود تبلیغاتی که شما از قبل آماده کرده‌ اید برایش به نمایش در آمده و باعث بازگشت و خرید مجدد از شما شود.

نکته بسیار مهم در تبلیغات ریمارکتینگ گوگل این است که شما هیچ گاه نباید اطلاعات و لیست مخاطبان خود را از صفحه اصلی سایت جمع‌ آوری کنید. به این دلیل که تعداد بازدید کنندگان از صفحه اصلی بسیار زیاد بوده و شما نمی توانید با استفاده از این اطلاعات تبلیغات هدفمند و متمرکزی داشته باشید، بطورکلی هدف اصلی از تبلیغات ریمارکتینگ بازگرداندن کاربران محدودی از سایت است تا یا خرید خود را تکمیل کنند و یا اینکه دوباره از شما خرید کنند، پس بدون شک اطلاعات کاربران صفحه اصلی نمی ‌تواند کمک شایانی در رسیدن به این هدف باشد و می‌ بایست بسته به هدف و استراتژی تبلیغاتی از اطلاعات همان صفحاتی که کاربر هدف شما به آن مراجعه کرده است استفاده کنید.

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادز

برای انجام این کار پس از ورود به اکانت گوگل ادز خود، بر روی Tools & Setting کلیک کرده و از تب  Shared Library  گزینه Audience manager را انتخاب کنید.

در صفحه جدید با کلیک بر روی Audience sources  به صفحه ‌ای مشابه صفحه زیر وارد می‌شویم.

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزدر این صفحه می‌ توانید مخاطبان خود را از منابع دلخواه انتخاب کنید. در این جا مخاطبین ما کاربرانی هستند که از طریق تبلیغات گوگل به سایت ما ورود کرده‌ اند.

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزبا کلیک بر روی Edit source  دو گزینه برای شما به نمایش در می ‌آید:

 • فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزگزینه اول: به جمع ‌آوری اطلاعات استاندارد و تعریف ‌شده از منبع انتخابی می ‌پردازد.
 • گزینه دوم: به جمع ‌آوری پارامترهای شخصی ‌سازی شده اشاره می‌ کند.

با انتخاب گزینه نخست و کلیک بر روی Save And Continue به کار خود ادامه می ‌دهیم.

خب در اینجا شما قادر هستید که تگ ریمارکتینگ گوگل ادز را به 3 روش به سایت خود اضافه کنید.

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادز
اگر از Tag Manager برای مدیریت تگ‌ های خود استفاده می کنید می ‌توانید با انتخاب گزینه Use google tag manager کد ساخته شده را از این طریق به سایت خود اضافه کنید.

با کلیک روی هر گزینه تگ ریمارکتینگ همراه با نحوه تنظیم آن بر روی سایت به شما نمایش داده خواهد شد. این تگ از دو قسمت تشکیل شده است:

Global Site Tag: این تگ را باید درون تمام صفحاتی که بازدیدکنندگانش برای شما اهمیت دارند، قرار دهید.

Event Snippet: جمع‌ آوری پارامترها و فعالیت‌ های بازدیدکنندگان سایت نیز در این قسمت اضافه می ‌شود.

لازم به توضیح است هر دو تگ در در بخش Head سایت قرار می ‌گیرند.

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزپس از قرار دادن کد در سایت بر روی Continue کلیک کنید.

در مرحله بعدی مطابق تصویر بر روی گزینه  Segments کلیک کنید. لیست ‌های ساخته شده در این بخش قرار می‌ گیرند. با کلیک بر روی علامت + گزینه ‌های زیر ظاهر خواهند شد:

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزدر تصویر 5 گزینه وجود دارد که به اختصار آن ها را شرح می ‌دهیم:

Website visitors: تمام افرادی که از سایت شما بازدید کرده ‌اند را می ‌توانید مجدداً مورد هدف قرار دهید.

App users:  اگر هدف شما بازاریابی مجدد کاربران اپلیکیشن است می ‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

YouTube users:  در صورت داشتن کانال یا ویدئویی در یوتیوب، می‌توانید کاربرانی که از آن ها بازدید کرده‌اند را مورد هدف قرار دهید.

Customer list: این گزینه هدف‌گیری کاربران از طریق ایمیل است.

Custom combination: برای استفاده از لیست ترکیبی می ‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

با توجه به هدف‌گیری تمام کاربران سایت ما گزینه Website visitors را انتخاب می ‌کنیم.

بعد از انتخاب، صفحه‌ ای مشابه تصویر زیر برای شما نمایش داده می ‌شود:

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزدر قسمت  Segment name نامی برای لیست خود ایجاد کنید تا بعداً دلیل استفاده از آن را فراموش نکنید.

در بخش  Segment membersمی توانید نوع بازدیدکننده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Visitors of a page: به عنوان مثال می ‌توانید از لینک صفحه ای که کاربر پس از تکمیل یک فرم یا خبرنامه آن را مشاهده می‌ کند استفاده کنید.

Visitors of a page who did not visit another page: از این گزینه می‌توانید در مواردی مانند انتخاب محصول توسط کاربر و عدم تکمیل فرآیند پرداخت استفاده کنید.

Visitors of a page who also visited another page: این گزینه برای مخاطبانی است که بعد از مشاهده یک صفحه از صفحه دیگری نیز بازدید کرده باشند. در این حالت کاربران ممکن است دو محصول را با یکدیگر مقایسه کرده باشند.

Visitors of a page who also visited during specific dates: این گزینه را در مواردی انتخاب می‌کنیم که بخواهیم کاربرانی که در یک بازه زمانی خاص و یا یک رویداد از ما خرید کرده‌اند را مجدداً هدف‌گیری کنیم. مثلاً خریداران ما در یک مناسبت خاص مانند شب یلدا.

 Visitors of a page with a specific tag: اگر از قبل برای صفحات سایت خود از تگ‌ های ریمارکتینگ استفاده کرده باشید می‌توانید با انتخاب این گزینه دوباره از آن ها استفاده کنید.

بعد از انجام تنظیمات این بخش، به سراغ بخش آخر تنظیمات می ‌رویم:

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادزMembership duration: مدت زمان قرارداشتن مخاطبان در لیست است. این زمان می ‌تواند تا حداکثر 540 روز تعریف شود.

به عنوان مثال اگر این قسمت بر روی 90 تنظیم شود بازدیدکنندگانی در این لیست قرار می‌ گیرند که حداکثر در طی 3 ماه گذشته صفحه یا صفحات مورد نظر شما را بازدید کرده باشند.

Description: در این قسمت می‌ توانید درباره لیست اضافه شده و دلایل ایجاد آن توضیحاتی را یادداشت کنید.

سخن پایانی

ریمارکتینگ در تبلیغات گوگل یک فرصت فوق العاده برای افزایش مشتریان و همچنین ایجاد وفاداری در آن هاست، مجموعه فامین ادز با اتکا به سال ها تجربه موفق خود در زمینه ریمارکتینگ و ریتارگتینگ کمپین های مختلف تبلیغات گوگل در کنار شماست تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه ممکن را  از بازاریابی مجدد خود در تبلیغات گوگل دریافت کنید.

برای مشاوره رایگان راه اندازی کمپین ریمارکتینگ خود با متخصصین تبلیغات گوگل تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *