سئو یوتیوب چیست؟ تکنیک های موفقیت در آن

سئو یوتیوب

زمانی که تصمیم گرفته اید در فضای یوتیوب فعالیت کنید، باید علاوه بر آنکه بیشترین تمرکز را در ارائه بهترین محتوای ممکن داشته باشید، لازم است از تکنیک های سئو نیز استفاده کنید. تکنیک هایی مثل کیورد ریسرچ اصولی و استفاده از کلمات کلیدی پر کاربرد، تکمیل توضیحات متا و… که هر کدام از این تکنیک ها در کنار یکدیگر باعث سئو و بهینه سازی کانال یوتیوب شما می شوند. در ادامه این مطلب، تصمیم داریم که به بررسی سئو یوتیوب و روش های اجرای آن بپردازیم. لطفا همراه ما باشید.

سئو یوتیوب چیست؟

سئو یوتیوب به معنای بهینه سازی ویدئوها، کانال ها، صفحه ها، لیست پخش و… برای موتور جستجوی یوتیوب است. با توجه به اینکه آمار بازدید از یوتیوب بسیار زیاد است و تقریبا از هر 10 ویدئویی که در گوگل سرچ می کنید، 9 ویدئو مربوط به یوتیوب می باشد، پس نمی توان از اهمیت سئو یوتیوب غافل شد.

با سئو کردن یوتیوب خود به صدر نتایج جستجو می رسید، البته با استفاده از تبلیغات در یوتیوب امکان قرار گرفتن در صدر نتایج در زمانی کوتاهتر ولی به صورت ناپایدار نیز وجود دارد. پلتفرمی که میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند و می توان به درآمد بسیاری از طریق آن رسید.


 

اینجا بخوانید: تبلیغ چنل یوتیوب

پس در کل می توان گفت تمامی امور و اقداماتی که برای بهینه سازی ویدئو در یوتیوب و کسب رتبه بهتر انجام می شود، سئو یوتیوب گفته می شود. شما برای اینکه دیده شوید، باید ویدئوهای کانال یوتیوب خود را طوری آماده کنید که در صدر نتایج جستجو قرار بگیرید.

مزایای سئو یوتیوب

مزایای بهینه سازی سئو یوتیوب

بهینه سازی ویدئوها در یوتیوب، وقت گیر است اما ارزشمند است، چرا که:

  • بسیاری از کاربران ترجیح می دهند به جای خواندن متن های طولانی، یک ویدئو مفید چند دقیقه ای را تماشا کنند.
  • فقط با سئو کردن است که می توانید ویدئوهای کانال خود را به صدر نتایج گوگل برسانید و شانس کلیک بیشتری داشته باشید.
  • با سئو کردن کانال یوتیوب خود، ترافیک بیشتری می گیرید و این ترافیک در نهایت شما را به فروش می رساند.
  • اگر به تازگی کانال یوتیوب خود را راه اندازی کرده اید و هنوز پیشرفت چندانی نداشته اید، از طریق سئو کردن است که می توانید جایگاه خوبی را در موتور جستجو به دست آورید.
  • یوتیوب یکی از دارایی های گوگل محسوب می شود و فرقی هم نمی کند که کاربران در گوگل جستجو می کنند یا در یوتیوب، اگر ویدئوی شما مرتبط با سرچ کاربر باشد و سئو هم شده باشد، توسط کاربر دیده خواهد شد.

تکنیک های لازم برای سئو یوتیوب

برای سئو کردن کانال یوتیوب خود باید برخی تکنیک ها را به کار ببرید تا در سرچ یوتیوب موفق به کسب رتبه بالاتر شوید. این تکنیک ها و اقدامات، به شرح زیر هستند:

پیدا کردن کلمات کلیدی

قبل از اینکه بخواهید ویدئویی را تولید کنید، تحقیق کنید که کدام کلمات کلیدی بیشترین سرچ را در میان کاربران دارند. پس شما در مرحله اول باید بدانید که کاربران به دنبال چه چیزهایی هستند و چه عباراتی را جستجو می کنند و شما دقیقا درباره آن موضوعات، محتوا تهیه کنید.

البته در تحقیق کلمات کلیدی برای یوتیوب، با کلمات کلیدی پر تکرار و پر رقیب هم روبرو خواهید شد که شما به عنوان یک تازه کار، شانس کمی در دیده شدن با این کلمات کلیدی دارید. پس بهتر است به سراغ کلماتی بروید که رقابت کمتری در آنهاست. برای پیدا کردن کلمات کلیدی می توانید از ابزارهای سئو استفاده کنید.

تولید ویدئوی جذاب

ویدئویی تولید کنید که کاربر آن را تماشا کند و صرفا فقط نگاه گذری به آن نداشته باشد. طبق اعلام خود یوتیوب، ویدئوهایی که به طور کامل توسط کاربران دیده می شوند، در رتبه بالاتری از نتایج جستجو قرار می گیرند.

برای جذاب کردن ویدئوی کانال یوتیوب خود، اول از همه باید سعی کنید که ویدئوی مفید و سرگرم کننده ارائه دهید و تمام اطلاعاتی که کاربر به آن نیاز دارد را داخل ویدئو توضیح دهید.

باید از تکنیک هایی استفاده کنید که کاربر را ترغیب به تماشای ادامه ویدئو کند برای مثال به او وعده دهید که در پایان ویدئو، هدیه ای را در نظر گرفته اید یا اینکه یکی از جواب های اصلی کاربر را در انتهای ویدئو توضیح دهید.

سئو ویدیو

طول مناسب ویدیو

طبق تجربه، ویدئوهای طولانی در یوتیوب به نتیجه و رتبه بهتری می رسند اما تاکید بر این است که در کنار طول ویدئو، به جذاب بودن آن نیز توجه داشته باشید. در واقع نباید کیفیت را فدای کمیت کنید چرا که ویدئوی طولانی که صرفا فقط اضافه گویی داشته باشد، از نظر کاربر جذاب نیست و رتبه بالایی نخواهد گرفت.

کامنت ‌های ویدیو

کامنت گرفتن در ویدئو، نشانه تعامل و درگیر شدن کاربر با آن است و یکی از مواردی است که می تواند به بهبود رتبه ویدئو کمک کند. البته کامنت های مرتبط با ویدئو، تاثیر بهتری در سئو آن دارند.

سابسکرایب کردن بعد از دیدن ویدیو

اگر یک کاربر بعد از آنکه ویدئوی شما را ببیند، کانال را سابسکرایب کند، این موضوع برای یوتیوب روشن می شود که ویدئو به قدر کافی جذاب بوده است که کاربر تصمیم به دنبال کردن کانال گرفته است تا بقیه ویدئوها را هم ببیند. برای آنکه بتوانید تعداد دنبال کنندگان کانال یوتیوب خود را بالا ببرید، از کاربران بخواهید که کانال را سابسکرایب کنند.

نوشتن کلمه کلیدی بر روی ویدئو

کلمه کلیدی را در نام فایل ویدیو بنویسید تا هم یوتیوب بتواند عنوان اصلی ویدئو را تشخیص دهد و هم کاربر بداند که در ویدئو دقیقا به چه موضوعی پرداخته خواهد شد. رعایت این تکنیک به ظاهر ساده، احتمال بالاتر بردن رتبه کانال را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بهینه سازی توضیحات متا

توضیحات ویدیو را بهینه‌ سازی کنید یعنی اینکه توضیحات یا همان متا دیسکریپشن را تکمیل نمایید چرا که تاثیر زیادی در سئو دارد. هر از چند گاهی هم لازم است که description را بروزرسانی نمایید تا یوتیوب دوباره از اول ویدئو را ارزیابی کرده و رتبه بهتری را برای آن در نظر بگیرد.

در توضیحات متا حتما کلمات کلیدی اصلی را ذکر کنید و از کلمات کلید فرعی هم استفاده کنید. توضیحات در کل باید مختصر و مفید باشند و از اضافه گویی خودداری شود.

هشتگ گذاری

هشتگ گذاری به کاربران کمک می کند که آنچه را می خواهند را سریع تر بیابند. این موضوع نه تنها در یوتیوب بلکه در دیگر رسانه های اجتماعی هم موثر است. بنابراین شما با اضافه کردن هشتگ های مرتبط به ویدئو، می توانید به کاربران کمک کنید که ویدئو را سریع تر پیدا کنند.

دسته بندی کردن ویدئوها

ویدئوهای کانال یوتیوب خود را دسته بندی موضوعی کنید تا کاربران زودتر بتوانند به ویدئوی شما برسند.

فعال کردن ترجمه خودکار (ترنسکریپت) ویدیو

شما می توانید با فعال کردن ترجمه خودکار یا ترنسکریپت ویدئوها، صحبت ها و توضیحات داخل ویدئو را به صورت ترجمه شده هم در اختیار کاربران قرار دهید. می توانید زیرنویس را هم به صورت دستی به ویدئو اضافه نمایید.

در این مطلب تلاش شد فاکتور های سئو یوتیوب مورد بررسی قرار داده شود.( براساس فاکتور های رنک دهی یوتیوب)

سخن پایانی

با استفاده از ترفندهای سئو کانال یوتیوب می توانید در صدر نتایج جستجو قرار بگیرید و بیشترین ترافیک را داشته باشید و در نتیجه کسب درآمد از یوتیوب برای شما افزایش یابد. در این مطلب، مهم ترین تکنیک های سئو یوتیوب را شرح دادیم. اگر سوالاتی دارید و یا دارای تجربه ای در این زمینه هستید، می توانید در بخش نظرات همین صفحه از وبسایت فامین ادز مطرح نمایید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *