انواع کلمات کلیدی (match type) در تبلیغات گوگل

انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل

تفاوت انواع کلمات کلیدی (match type) در تبلیغات گوگل:

اولین گام برای ایجاد یک کمپین موفق در تبلیغات گوگل انتخاب هوشمندانه و دقیق کلمات کلیدی می باشد. انتخاب کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل بسیار مهم می باشد. چرا که در ازای سرچ این کلمات، آگهی و تبلیغ شما به کاربر نمایش داده می شود و در صورتی که کاربر بر روی آگهی تبلیغاتی شما کلیک کند، از بودجه ی تبلیغات شما هزینه ای معادل “هزینه یک کلیک تبلیغات گوگل” کسر می گردد. پس باید مراقب باشیم که در ازای سرچ چه کلماتی آگهی تبلیغاتی شما نمایش داده می شود. در واقع انتخاب کلمات کلیدی اشتباه، نه تنها باعث می شود بازخورد مناسبی از تبلیغ در گوگل دریافت نکنید، بلکه می تواند هزینه تبلیغات شما را نیز هدر بدهد. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل آشنا کنیم.

به طور کلی انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل به 4 دسته زیر تقسیم می شود.

 1. کلمات کلیدی Broad match
 2. کلمات کلیدی Phrase match
 3. کلمات کلیدی Exact match

همچنین برای هدف گیری هرچه دقیق تر مخاطبان با استفاده از تبلیغات گوگل، می توان در کمپین گوگل ادز کلماتی را تحت عنوان “کلمات کلیدی منفی و یا ”Negative keyword” هم مشخص کرد که در این مقاله به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

کلمات کلیدی Broad match:

یکی از انواع کلمات کلیدی تبلیغات گوگل، کلمات کلیدی broad match می باشد. بطور پیش فرض وقتی در گوگل ادوردز، کلمه ای را به عنوان کلمه کلیدی وارد ادگروپ مورد نظر می کنید، این کلمه جزو کلمات Broad match، یا کلمات کلیدی با تطبیق گسترده، یا کلمات کلیدی باز و …. قرار می گیرد. در این نوع از کلمات کلیدی وقتی شما کلمه ی مورد نظر را به گوگل معرفی می کنید، گوگل در ازای سرچ کلمات مشابه، مترادف، هم معنی، کلمه با غلط املایی، عبارت طولانی که کلمه کلیدی شما هم داخل آن باشد و …. ممکن است آگهی تبلیغاتی شما را نشان بدهد.  این نوع از کلمات کلیدی نرخ کلیک بسیار بالایی دارند اما در مقابل، هدف گیری بسیار ضعیفی را دارند.

استفاده از کلمات کلیدی Broad match  می تواند مخاطبان بسیار زیاد و گسترده ای رو به سمت وب سایت و آگهی تبلیغاتی شما هدایت کند. اما همانطور که خودتان هم حدس زده اید، میزان هدفمندی تبلیغات گوگل با استفاده از کلمات کلیدی Broad match بسیار پایین خواهد بود. چرا که ممکن است کمپین تبلیغاتی شما کلیک هایی نامرتبط با حوزه فعالیت شما هم دریافت کند که این امر، هم باعث هدر رفتن هزینه تبلیغات گوگل خواهد شد و هم باعث می شود بازخورد مناسبی از تبلیغ در گوگل دریافت نکنید.

برای درک بیشتر و بهتر نوع کلمات کلیدی گستره و یا Broad match به مثال زیر توجه کنید:

تصور کنید کمپین تبلیغاتی شما در رابطه با خدمات خشکشویی در تهرانسر می باشد و کلمه کلیدی شما (خشکشویی در تهرانسر) است.

وقتی شما این کلمه را به عنوان یک کلمه کلیدی Broad match به گوگل معرفی می کنید، آگهی تبلیغاتی شما در ازای سرچ کلماتی مشابه، مترادف، عباراتی که بخشی از کلمه کلیدی شما در آن وجود دارد و همینطور عباراتی با غلط املایی امکان نمایش خواهد داشت.

کلمات کلیدی نوع براد در تبلیغات گوگل

بنابراین کمپین شما با کلمات کلیدی Broad match می تواند تعداد زیادی کلیک، اما کلیک هایی با کیفیت پایین همچنین کلیک های نامرتبط را برای شما به همراه بیاورد.

کمتر کردن ریسک استفاده از کلمات کلیدی بصورت Broad match:

در هنگام قرار دادن کلمات کلیدی به صورت Broad match باید حواسمان به تطابق کلمات کلیدی با کلمات و عبارات دیگر هم باشد تا بتوانیم میزان پرتی کلیک های کاربران در این حالت را به حداقل برسانیم.

یکی از نکات مهم در هنگام قرار دادن کلمات کلیدی به صورت Broad match استفاده از کلمات کلیدی منفی و یا Negative keywords است. استفاده از Negative keywords زمانی که کلمات کلیدی به صورت Broad match قرار گرفته اند می تواند تا حد زیادی جلوی کلیک های نامرتبط را بگیرد.

Negative keywords یا کلمات کلیدی منفی چیست؟

درواقع Negative keywords ها لیستی از کلماتی هستند که شما به گوگل معرفی می کنید تا هر زمان که کاربری این کلمات را سرچ کرد، آگهی تبلیغاتی شما به کاربر نمایش داده نشود.

پس زمانی که کلمه کلیدی شما خشکشویی در تهرانسر، است می توانید بقیه کلمات غیر مرتبطی که احتمال انطباق آن ها با کلمات کلیدی شما وجود دارد را در لیست کلمات کلیدی منفی قرار دهید.

نحوه قرار دادن کلمات کلیدی به صورت Broad match:

به صورت پیش فرض کلمات کلیدی که شما وارد ادگروپ می کنید در حالت Broad match قرار دارند و نیاز نیست تغییری در آن ها به وجود بیاورید.

کلمات کلیدی Broad match بدون هیچ علامت نگارشی در پنل تبلیغات گوگل نوشته می شوند، مانند تصویر زیر:

 

نحوه نگارش کلمات کلیدی نوع براد در تبلیغات گوگل

 

کلمات کلیدی Phrase match:

کلمات کلیدی phrase match یکی دیگر از انواع کلمات کلیدی تبلیغات گوگل، می باشند. در کلمات کلیدی مدل Phrase match هدف گیری مخاطبان شما بسیار دقیق تر می باشد اما باز هم امکان دریافت کلیک های غیر مرتبط، هرچند کم، وجود دارد. در کلمات کلیدی نوع Phrase، شما برای نمایش سایت خود، کلمه یا عبارتی را به گوگل، معرفی می کنید. گوگل زمانی آگهی تبلیغاتی شما را به کاربر نمایش می دهد که کلمه کلیدی شما حتما در عبارت جستجو کاربر وجود داشته باشد، اما این امکان هم وجود دارد که در کنار کلمه کلیدی شما، کلمات دیگری هم توسط کاربر جستجو شود.

کلمات کلیدی Phrase match می بایست داخل علامت ” ” قرار گیرند.

برای درک بهتر نمایش کلمات کلیدی Phrase match به مثال زیر توجه کنید:

اگر در مثال خشکشویی، عبارت کلیدی “خشکشویی در تهرانسر” کلمه کلیدی Phrase ما باشد، گوگل زمانی آگهی تبلیغاتی ما را به کاربر نمایش می دهد که حتما در سرچ کاربر خشکشویی در تهرانسر وجود داشته باشد، اما می تواند عبارات دیگری هم در جستجوی کاربر وجود داشته باشد.

کلمت کلیدی نوع فریز در تبلیغات گوگل
نحوه قرار دادن کلمات کلیدی به صورت  Phrase match:

همانطور که گفتیم کافیست  کلمه و یا عبارت مورد نظر را در بین علامت ” ” قرار دهید:

 

نحوه نگارش کلمات کلیدی نوع فریز در تبلیغات گوگل

کلمات کلیدی Exact match:

کلمه Exact  به معنای دقیق می باشد و در کلمات کلیدی Exact match در صورتی تبلیغ شما به کاربر نمایش داده می شود، که کاربر دقیقا عبارات کلیدی شما را سرچ کند. در این نوع از کلمات کلیدی تعداد کلیک ها کم ولی کیفیت کلیک ها بسیار بالا می باشد. هدف گیری مخاطبان با استفاده از این نوع کلمات کلیدی کاملا دقیق می باشد و کمپین شما هیچ کلیک غیر مرتبطی دریافت نخواهد کرد.

اگرچه با استفاده از کلمات کلیدی Exact match کلیک های شما بسیار دقیق می شود اما باید این نکته را در نظر بگیریم که چون افراد باید دقیقا عبارات کلیدی شما را سرچ کنند، در مواردی حتی اگر هدف کاربر با هدف شما یکی باشد اما عبارت سرچ شده با کلمه کلیدی شما متفاوت باشد، گوگل تبلیغ شما را به کاربر نمایش نمی دهد. در نتیجه تعداد کلیک ها با این نوع کلمات کلیدی کم خواهد بود.

برای درک بهتر نمایش کلمات کلیدی Exact match به مثال زیر توجه کنید:

 تبلیغ مربوط به خشکشویی، اگر کلمه کلیدی شما [خشکشویی در تهرانسر] باشد و کاربری عبارت (تلفن خشکشویی در تهرانسر) را سرچ کند با اینکه هدف کاربر با خدماتی که شما ارائه می دهید یکی بوده ولی به دلیل اینکه عبارتی که کاربر سرچ کرده در لیست کلمات کلیدی شما نبوده آگهی شما به کاربر نمایش داده نمی شود و شما این کاربر را از دست می دهید.

کلمات کلیدی اگزکت در گوگل ادز
نحوه قرار دادن کلمات کلیدی به صورت  Exact match:

کلمات کلیدی Exact match باید داخل علامت [ ] قرار بگیرند.

نحوه نگارش کلمات کلیدی نوع اگزکت در تبلیغات گوگل ادز

بهترین انتخاب در بین انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل:

انتخاب نوع کلمات کلیدی در نتیجه گیری از تبلیغات شما در گوگل بسیار مهم است، چرا که انتخاب اشتباه انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل می تواند کلیک های اشتباه و غیر مرتبط، و یا عدم نمایش تبلیغات شما در هنگام سرچ کاربران را در پی داشته باشد، پس حتما باید نوع خدمات و محصولات خود، جنس مخاطبان، نوع سرچ کاربران و … را در نظر بگیرید.

باید توجه کنیم که همه افراد مثل هم سرچ نمی کنند و سرچ افراد مختلف، بسیار متفاوت است.

اگر می خواهید از کلمات کلیدی Broad match و یا Phrase match استفاده کنید حتما با استفاده از کلمات Negative keywords میزان کلیک های غیر مرتبط را به حداقل برسانید، استفاده از این نوع کلمات به شرطی که کلیک ها بهینه شوند می تواند کلیک های زیادی را برای کمپین تبلیغاتی شما به همراه آورد.

اگر هم محصولی خاص دارید مثلا در فروش موبایل، فقط آیفون سون پلاس، دارید، بهترین گزینه برای شما استفاده از کلمات کلیدی Exact match می باشد. هر چند که خیلی از افراد برای خدمات و محصولات عام تری هم از این نوع کلمات کلیدی استفاده می کنند ولی باید توجه داشت که در این مدل کلمات کلیدی تعداد کلیک ها می تواند بسیار اندک باشد.

بهترین انطباق کلمات کلیدی در گوگل ادز

بنابراین باید تمام شرایط مربوط به کمپین تبلیغات گوگل و مخاطبان را سنجید و هوشمندانه ترین نوع کلمات کلیدی را برای تبلیغات گوگل در نظر گرفت تا در کنار بهینه کردن هزینه گوگل ادز، بتوانیم بازخورد مثبتی هم از تبلیغ در گوگل دریافت کنیم.

9 Comments

 • سلام وققتون بخیر
  ممنون از مقاله ی خوب و کاملتون
  یه سوال داشتم
  با اینکه بعضی از کلمات رو phrase و یا exact میکنم ولی باز هم توی قسمت سرچ ترم کلمات غیر مرتبط با کلمات کلیدی زیاد میبینم
  مشکل از کجاست؟

  • با سلام، در کلمات کلیدی نوع phrase هم، امکان دریافت کلیک غیر مرتبط هست، برای مثال اگر شما خدمات حمل اثاثیه رو انجام میدید و کلمه “باربری” رو به عنوان کلمه کلیدیتون در حالت phrase قرار بدید، اگر کاربری عبارت “عطر باربری” رو هم جستجو کنه، باز هم امکان نمایش تبلیغات شما وجود داره. اما در حالت exact کلیک های غیر مرتبط دریافت نخواهید کرد و دقیقا کاربر باید کلمات کلیدی شما رو سرچ کنه تا تبلیغ شما به کاربر نمایش داده بشه.

 • سلام باتوجه به نموداری که رسم کردین بهترین نتیجه برای کلمات کلیدی phrase هست درسته؟

  • سلام، بله شاید بشه گفت نوع phrase کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل در اکثر مواقع می تونه نتایج بهتری رو برای ما به دنبال داشته باشه. اما این موضوع رو نمیتوان به تمام کسب و کارها تعمیم داد. همونطور که در مقاله هم به این موضوع اشاره شده مهم ترین مورد برای انتخاب نوع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز، شناخت دقیق نوع کسب و کار خودمون و همینطور نوع مشتریان خودمون هست. بنابراین در کسب و کارهای مختلف ممکن است انواع دیگری از کلمات کلیدی نتایج بهتری را برای ما به دنبال داشته باشد.

  • سلام، نمیشه به قطعیت گفت استفاده از کدام نوع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل برای کمپین تبلیغاتی شما بهتره. تمام کسب و کارها شرایط خاص خودشون رو دارند. بری انتخاب بهترین نوع کلمات کلیدی گوگل ادوردز بهتره جنس مخاطب های خود را به درستی بشناسید و به تناسب مشتریان و همچنین خدمات و محصولات خود بهترین نوع کلمات رو انتخاب کنید.

  • در مرحله اول باید نوع مخاطبان خودتون را به درستی بشناسید و تاحدودی ببینید نوع سرچ مخاطبانتان به چه صورت است. نوع محصولات و خدماتی که عرضه می کنید ههم بسیار مهم است. اگر محصول و یا سرویس بسیار پر سرچی رو ارائه می کنید بهتره بدونید که استفاده از کلمات کلیدی نوع broad match میتونه کلیک های خیلی زیادی رو برای شما به همراه بیاره. کلیک های زیاد اما بی کیفیت، پس بهتره یا با استفاده از کلمات کلیدی منفی اون ها رو محدود کنید یا از نوع دیگه ای از کلمات کلیدی تبلیغات گوگل استفاده کنید.
   یکی از مزیت های تبلیغات گوگل اینه که می تونید همه چی رو تست کنید. اگر از نوع خاصی از کلمات کلیدی استفاده کردید و بازخورد مورد نظر را نگرفتید می تونید خیلی راحت از سایر انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *